Naléváte si čistého vína?

Lidská mysl miluje jistotu. Vytváří návyky a automatismy, hledá vyjeté koleje, ráda opakuje staré vzorce. Každý, kdo se vydal na cestu osobního rozvoje zná úskalí takového fungování – když přepneme na autopilota, chováme se často tak, jak ve skutečnosti ani trochu nechceme. Na opačném konci přímky stojí to pověstné vědomé bytí, stav, kdy jsme si vědomi svých myšlenek i činů a stejně tak motivace, která nás k nim vede.

Jak se po té pomyslné přímce posouvat? I když jsme sami se sebou každý celý den, rozhodně neplatí, že je pro nás uvědomění toho, proč a jak se chováme, přirozené. Přirozeně se vyhýbáme nepříjemnostem, konfrontaci s nepříjemnými událostmi, situacemi a stavy a stejně tak přirozeně si o sobě chceme myslet hlavně ty milé a pěkné věci. Připustit, že v každém z nás se skrývá i to méně pěkné, chce zpočátku pořádnou dávku odvahy. Věřte ale, že se vám vyplatí.

Nenalévejte sklenici poloprázdnou

Čím víc rozum, ego i mysl křičí, tím si můžete být jistější, že se vydáváte správnou cestou. Ve chvíli, kdy se rozhodnete být k sobě upřímní a nalít si čistého vína, můžete téměř jistě čekat dvě věci – že se vám opravdu začne ukazovat, kde v životě hrajete hry a kde jdete proti sobě, a že rozum, ego a mysl začnou hledat důvody, proč s takovou upřímností přestat. Nenalévejte sklenici poloprázdnou a dovolte si podívat se i pod povrch toho, co prožíváte. Pocit selhání a „špatnosti“ nad tím, co zjistíte, je jen dalším výmyslem ega, který nemůže být vzdálenější od reality.

Zamilujte si svou lidskost

Každý z nás je uvnitř sebe tou „boží podstatou“, energií života samotného, která touží tvořit a objevovat a která nemá potřebu hodnotit a porovnávat. Jsme ale stejně tak součástí lidstva a společnosti, jsme součástí času a historie všech našich minulých i budoucích životů. Být lidský a opravdový znamená ne dokonalou čistotu našich myšlenek, emocí a postojů za každých okolností, ale laskavé pochopení ve chvílích, kdy tomu tak není. Následované stejně laskavou razancí, že chceme mít věci jinak a odhodláním pochopit, proč někdy reagujeme tak, jak reagujeme.

Zamilujte si sebe a svou lidskost a místo hodnocení si nabídněte pochopení. Pochopení, že i vaše ego, mysl a rozum reagují podle svého. Pochopení, že vaším rozhodnutím můžete změnit každý svůj postoj i pocit, a dál už není nutné dávat důraz na to, co ve svém životě nechcete. Pochopení, že je krásné být člověk s darem všech darů – možností volby, co chce žít.

Metoda JIH®
Metoda JIH® - Jasné Informace Hned. Osobního rozvoj a terapeutický koučink založený na vnímání a cítění. Rychle a účinně vám uleví ve všech oblastech života.

PŘEČTĚTE SI VÍCE O METODĚ JIH®

Stáhněte si e-book Jarky Matuškové

Jak vznikla metoda JIH®? Jakým způsobem pracuje a čím dokáže obohatit váš život?

e-book s informacemi o metodě JIH® a terapiích pohledem autorky Jarky Matuškové

Zadejte e-mail, na který vám máme e-book poslat:

Newslettery metody JIH jsou plné pohlazení pro Vaši duši. S Vaším souhlasem Vás budeme informovat také o novinkách, akcích a aktuálních termínech kurzů metodou JIH.

Respektujeme vaše soukromí a Vaše údaje nikdy nesdělujeme třetí straně.

Komentáře