Jak fungují návyky?

Co vás jako první napadne, když se řekne “návyk”? Většině z nás se vybaví kouření, pití alkoholu nebo kávy v nezdravé míře, hraní her nebo třeba to, že chodíme pozdě spát. Zkrátka nic moc prospěšného. Návyků ale máme mnohem víc a svým způsobem je nemůžeme nemít.

Hlavně žádné změny

Naším návykem a automatismem je například i způsob, jakým držíme tužku nebo jak chodíme či dýcháme, ale také způsob našeho přemýšlení o nás samotných i o světě kolem. Lidský mozek navyklosti vyhledává a záměrně pěstuje. Fungovat v automatismech je pro něj prostě jednoduché, a tak se snaží o sto šest, aby těch navyklostí bylo co nejvíce a co nejlépe natrénovaných. Hlavně žádné změny, žádné novoty! To ho stojí příliš energie.

Dobré nebo špatné – stačí, že jsou

Co už náš – v tomhle trochu líný – mozek moc nezajímá, je “kvalita” našich návyků. Nezáleží mu na tom, jestli si stylem chůze, který jste se naučili a který je pro každého člověka něčím trochu specifický, ublížíte a budou vás z něj bolet záda nebo koleno. Nezajímá ho ani, jestli si ubližujete tím, jak jste zvyklí o sobě přemýšlet. Mozek i mysl, která ho obývá, se spokojí s tím, že takhle to prostě je a nestojí je to moc práce.

Proč pracovat s návyky?

Ať se rozhodneme řešit, že nás z dlouhé chůze bolí záda, nebo že máme nízké sebevědomí, uvědomění si a pojmenování svých návyků je prvním krokem k tomu, abychom je změnili. 

Co se stane, když se při práci na sobě na svoje navyklosti a navyklá přesvědčení nezaměříme? Možná jste to zažili i vy – nadšení z kurzu, terapie nebo lekce cvičení bylo zprvu ohromné a drželo vás v tom spokojeném a odhodlaném stavu, ale postupně vyprchávalo a nakonec se dostavil ten zvláštní pocit marnosti – tak a jsem tam, kde jsem byl. Návrat k zažitým zvyklostem je někdy velmi nenápadný, a tak ani nepostřehneme, kde a kdy jsme na svoje “staré já” kývli. Zarazíme se až ve chvíli, kdy se dostaví stejné bolesti a stejné životní trable.

Jak na to?

V metodě JIH® dobře víme, jak nás navyklosti a “staré koleje” dokážou potrápit. A protože věříme, že ani na této cestě nemá být nikdo sám, připravili jsme pro vás prostředí, ve kterém se budete starých návyků zbavovat snáz a s velkou podporou. Akademie metody JIH® je uzavřená členská sekce s unikátním programem opakovaných 21denních výzev s jediným cílem – pomoci vám rozpoznat vaše navyklosti v pohledu na sebe i na svět a nastartovat jejich změnu. V Akademii se vám dostane péče autorek metody JIH® Jarky Matuškové a Hanky Mokré a kromě výzev vás tu čeká spousta dalšího obsahu, který jinde nenajde. Více informací o tom, co od Akademie můžete čekat a jak se k ní připojit najdete zde: https://freli.cz/akademie/

centrum obnovy
Metoda J.I.H - terapeutická metoda i nový životní styl
Komentáře