Nečekej, co Ti schválí Tvá hlava…

Znáte stav, když se pro něco rozhodnete, chvilku tomu věříte a pak vás od toho začne odrazovat vaše hlava? Začnete se hodnotit, srovnávat, posuzovat, začnete zkoumat, zda je to vůbec možný a než vykročíte a uděláte krok, tak stojíte a přešlapujete na místě a vlastně jste ani ten krok neudělali…

Znáte to? Pokud ano, tak čtěte tento článek…

Sama to znám moc dobře. Moje hlava umí být aktivní a umí vymýšlet spoustu hodnocení, proč nejsem dost dobrá, proč tamto či ono nemůžu, či nesmím. Přestanu si věřit a pokud bych mohla, zalezla bych někam do ulity.

Jenže vím, že pokud na to kývnu a do té ulity zalezu, je všechno mnohem horší. Učím se jednu základní a velmi důležitou věc: NEHODNOTIT A NEPOSUZOVAT a to ani ostatní, ale hlavně sebe. Zjišťuji, že mám naučené mechanismy porovnávání, kdy podle ostatních mám tendenci vnímat sebe a orientovat se v životě. Troufám si říct, že to máme skoro všichni.

Jenže… Nejdůležitější aspekt v životě je jen vlastní vnímání a cítění, protože to, co nevyhovuje vám, může vyhovovat někomu jinému a naopak.

Učím se opravdu dívat se na svět kolem sebe a nedávat světu kolem sebe nálepky, učím se nevytvářet příběhy, protože všechno tohle jsou pouhé iluze a domněnky. Jsou to naše konstrukty, skrze které vidíme svět a bohužel tyto naše přesvědčení se nám potom potvrzují. Pokud věříte, že jste neschopní, opravdu se neschopní stáváte, máte pro to spoustu důkazů.

Ve skutečnosti prostě a jednoduše jste. Nemusíte si dávat jakékoli hodnocení, ani posuzování. Můžete si dovolit prostě a „jen“ být. Zdá se to složité, protože rozumu se prosté bytí a plynutí v přítomnosti ani trochu nelíbí. A tak vás tahá do minulosti a do budoucnosti, do toho, jak vás vnímají ostatní, jak vy vnímáte ostatní, hraje s vámi různé hry, tahá vás do řešení iluzorních konfliktů, zaobírá vaši pozornost, abyste nemohli spočinout v přítomnosti.

Nedávno mi má přítelkyně, kolegyně a velmi moudrá žena Jaruška Matušková povídá: „Tvoje oči a uši jsou v přítomnosti.“ Trénuju to a opravdu je to tak… Zkuste to taky.

Jste boží energie, která kouká vašima očima bez posuzování a bez jakýchkoli dogmat. Dovolte se dívat na svět v tuhle tu chvíli. Jen opravdu vnímejte, co se kolem vás děje. Vaše mysl vás bude chtít tahat do věcí, které z 90% nemusíte právě teď řešit. Zbyde vám prázdný prostor, který využijete pro vnímání krásy života a pro kreativní a konstruktivní tvoření a práci. Rozum vám řekne, že je to složité, ať to nezkoušíte. Je to ve skutečně mnohem jednodušší.

Praktikuju to a trénuju. Když ne, cítím se blbě a to mne nutí o to víc vnímat opravdu tady a teď. Otvírá se prostor, prostor mne samé. Cítím klid, oporu v sobě, lásku. Prostě jsem. Najednou stabilní a silná. Když nechávám rozum lítat a naslouchám mu, přijdu si slabá jak moucha, která nezmůže nic. A nezvládne žádné své rozhodnutí, které učiní.

Neposlouchejte vaši mysl, nemá pravdu. Můžete a máte mnohem na víc. A můžete připouštět do svého života váš mnohem větší potenciál. Zkuste to a budete velmi překvapení, co všechno dovedete a jak dobře!

Krásný den všem.

Irena Marek Brejchová, spoluautorka metody J.I.H, http://irenabrejchova.cz/

centrum obnovy
Metoda J.I.H - terapeutická metoda i nový životní styl
Komentáře